İsrail'de koalisyon hükümetini kurması için Meclise tanınan sürenin dolması nedeniyle ülkenin yeniden  erken   seçime  gitmesi kesinleşti.

haber7
0

İsrail de biri 9 Nisan diğeri 17 Eylül de olmak üzere bu yıl yapılan iki  erken  seçime rağmen koalisyon hükümetinin kurulamaması nedeniyle ülkede seçmenler bir yıl içinde 3.  kez  sandık başına gidecek.

Eylüldeki seçimlerin ardından  İsrail  Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin in Başbakan Binyamin Netanyahu nun ve Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz ın başarısız olmasının ardından koalisyonu kurmakla görevlendirdiği  İsrail  Meclisine tanınan süre çarşamba gece yarısı sona erdi.

 Koalisyonu kuracak bir isim üzerinde anlaşılamaması nedeniyle yasalar gereği Meclis otomatik olarak feshedildi ve  erken  seçim yapılması zorunlu hale geldi.

Seçimlerin en geç 90 gün içinde yani 10 Mart ta yapılması gerekiyor. Ancak bu tarihin Yahudilerin Purim Bayramına denk gelmesi nedeniyle siyasi partiler seçimlerin 2 Mart 2020 de yapılması için dün Meclise yasa tasarısı sunmuştu.

Tasarının çarşamba akşamı ilk oylaması Mecliste yapıldı ve oylamaya katılan 91 milletvekilinin tamamı evet oyu verdi.

Seçimlerin 2 Mart ta düzenlenmesini ön gören tasarının yasalaşması için iki ayrı oylamadan daha geçmesi gerekiyor. 

İsrail basını , yasa tasarısının ikinci ve üçüncü oylamalarının sabah  erken  saatlerde yapılmasının beklendiğini , ilk oylamaya katılmayan Başbakan Binyamin Netanyahu nun da ikinci ve üçüncü oturumlara katılacağını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =