BM sözcülerinden Farhan Haq , üye devletlerin denizler üzerindeki egemenliği , egemenlik hakları ve yetki alanı ile ilgili konularda bir pozisyon almadıklarını bildirdi

haber7
0

Birleşmiş Milletler in (BM) , Türkiye ve Libya arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin imzalanan anlaşma konusunda , üye devletlerin denizler üzerindeki egemenliği , egemenlik hakları ve yetki alanı ile ilgili konularda bir pozisyon almadığı , ancak kapalı veya yarı kapalı belirli bölgelerde , üçüncü tarafların çıkarlarının göz önünde bulundurulması gerektiği belirtildi. 

 

 

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq , günlük basın brifinginde Türkiye ve Libya arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin imzalan anlaşmaya ilişkin soruları yanıtladı. 

Haq , BM nin üye devletlerin denizler üzerindeki egemenliği , egemenlik hakları ve yetki alanı ile ilgili konularda bir pozisyon almadığını ancak kapalı veya yarı kapalı alanlar gibi belirli bölgelerde , üçüncü tarafların çıkarlarının özellikle dikkate alınması gerektiğini söyledi. 

 

 

Sözcü Haq , ilgili tüm taraflara bu tür hassas konularda diyaloğu sürdürme ve görüş ayrılıklarını barışçıl yollarla çözme çağrısı yaptı.

YUNANİSTAN DAN ŞİKAYET

Öte yandan  Yunanistan  , BM Genel Sekreteri Antonio Guterres e ve BM Güvenlik Konseyi nin aralık ayı dönem başkanı ABD nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft a bir mektup göndererek , Türkiye yi  şikayet  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =