Trüf türleri dâhil dünyadaki en lezzetli mantarların ülkemizde bol miktarda yetiştiğini belirten Naim Güleç , en verimli  Mantar  bölgelerini tek tek sıraladı.

haber7
0

Mantar dostu ve araştırmacısı Naim Güleç ile söyleşimiz devam ediyor.  Mantarlar ile ağaç ve bitkiler arasında etkileşim olduğunu belirten Naim Güleç , “Her  Mantar  her yerde yetişmez. Kanlıca arayacaksak çam ve köknar ormanına , kara kafa çörek mantarı arayacaksak meşe ormanına girmeliyiz. Çayırda çimende geziyorsak söbelen , içi kızıl , mıh başı türleriyle her an karşılaşabileceğimizi bilmeliyiz” diyor. 

Yasemin.com/ ÖZEL

- Dünyada ve Türkiye’de ne kadar  Mantar  çeşidi var? Mantarların doğaya ve insanlığa faydası nedir? 

Kayıtlara göre dünyada 10 binin üzerinde makro  Mantar  var. Keşfedilmeyen binlerce makro  Mantar  olduğu da tahmin ediliyor. 2 cm’den küçük olan mikro  mantarları  da eklediğimizde bu sayı 100 bini aşıyor. Bazı kaynaklara göre yeryüzündeki mantarların tür sayısı bir milyonu geçiyor. Muazzam bir rakam…  

Mantarlar bizden çok önceleri bu dünyadaydı. Ne insanlar gibi nefes alıp verebilirler , ne de bitkiler gibi fotosentez yapabilirler. Onlar üçüncü bir türdür. Her şeyiyle farklıdırlar. 

Mantarlar dünya ekosistemi için vazgeçilmezdir. Tabiattaki bitki ve ağaç türlerinin çoğunluğu , miseller vasıtasıyla mantarlarla bir etkileşim ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =