İstanbul'da köy hayatı devam eden ancak mahalle statüsünde olan yerleşim merkezlerinde , su fiyatlarının metreküpü 1 liradan 4 liraya yükseldi. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan köy halkı , su

haber7
0

İstanbul’da köylerde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayanlar , suyu şehir içinde yaşayan vatandaşlara göre daha düşük fiyata kullanıyordu. Silivri de bu ay faturalarındaki büyük artışı gören vatandaşlar şaşkınlığa uğradı. 2008 yılında köy tüzel kişiliği nihayetlendirilip mahalle statüsüne geçirilen köylerde İSKİ , su fiyatlarına geçtiğimiz ay yüzde  400   zam  yaptı. Tarım ve hayvancılıkla uğraştığı için oldukça yüksek metreküplerde su harcayan köy halkı ise , birim fiyatını 1 liradan kullandıkları suyun , 4 liraya yükselmesine tepki gösterdi. Hatta belli bir metreküpün üzerindeki su tüketiminde , birim fiyatı 6 liraya kadar çıkıyor.

“SERALARI SULAYAMIYORUM"

Silivri’nin Yolçatı köyünde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Mesut Keser , "Geçen ay suyun metreküpü 1 liraydı. Bu ay birden oldu 5 lira 35 kuruş oldu. 80 lira öderken şimdi 325 lira su faturası ödedim. Geçen ay 32 ton su 46 lira , şimdiki aynı metreküp su 215 lira. Bu benim cebimden çıkıyor. Hayvancılık yapıyorum , zaten süt 2 lira. Biraz fide ekiyorum , kıvırcığım var seralarda , sulayamıyoruz. Çok mağduruz. Bunun giderilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

“HA TAKSİM’DE HA KÖYDE OTURUYORSUNUZ DİYORLAR"

İstanbul ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =