Akkuyu  NGS , anlaşma kapsamında Türkiye’nin ortak  elektrik   iletim  sistemiyle 6 trafo merkezi üzerinden bütünleşecek.

haber7
0

Akkuyu Nükleer A.Ş. ile Türkiye  elektrik  İletim A.Ş. (TEİAŞ) arasında  elektrik   iletim  sistemine  bağlantı   anlaşması  imzalandı. Anlaşma ile  Akkuyu  Nükleer Güç Santrali nin sisteme bağlanmasını sağlayacak 6 yüksek gerilim hattına sahip  elektrik   iletim  sisteminin kurulmasına ilişkin kapsamlı çalışmalara başlanacak.

Akkuyu NGS , anlaşma kapsamında Türkiye nin ortak  elektrik   iletim  sistemiyle 6 trafo merkezi üzerinden bütünleşecek.  Akkuyu  NGS tarafından üretilecek  elektrik  enerjisi , 400 kV güce sahip  iletim  hatları üzerinden trafo merkezlerine iletilecek. Toplam uzunluğu bin kilometreyi aşacak olan yüksek gerilim hatlarının inşasıyla , Türkiye nin en güçlü ve çok dallı  elektrik   iletim   sistemi  kurulmuş olacak.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva , bu anlaşmayla Türkiye nin birkaç yıl içerisinde kesintisiz olarak ve büyük miktarda  elektrik  enerjisi üretecek ilk nükleer güç santralini kendi sistemine bağlayacağını belirterek , "İmzalanan bu anlaşma , Türkiye deki enerji altyapısının  Akkuyu  NGS ile bütünleşmesi ve üretilecek  elektrik  enerjisini tüketicilere iletmeye hazır olacağının da garantisidir. Harici bir  elektrik  sistemiyle uyumluluk parametrelerine uygun hale getirilmesi , nükleer güç santrali işletmesinde güvenilirliğin ve emniyetin sağlanmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle anlaşmanın imzalanması , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =