Suriye'de kalma sebeplerinin esasen DAEŞ'e karşı mücadele olduğunu vurgulayan ABD Savunma Bakanı , “Asla Suriyeli Kürtlere sonuna kadar orada kalıp onlara bağımsız bir devlet kuracağız  diye   söz  vermedik. Onlara , T&

haber7
0

ABD Savunma Bakanı  Esper  , DAEŞ e karşı mücadelede için Suriye de kaldıklarını belirterek , “Suriyeli Kürtlere  Asla   sizi  70 yıldır NATO müttefiği olan Türkiye nin saldırılarına karşı  koruyacağız   diye  söz vermedik” dedi.

Esper , Kaliforniya da düzenlenen Reagan Ulusal Savunma Forumu nda Rojava , Suriye ve Irak taki durumlar hakkında açıklamalarda bulundu.Mark  Esper  kendisine sorulan , “Suriye den askerlerinizi çekmekle Kürtlere ihanet ettiğinizi düşünüyor musunuz?” şeklindeki bir soruya şu yanıtı verdi: “Taktik açıdan bu hissiyatı taşıyoruz. Onlarla DAEŞ e karşı savaşta birlikte mücadele ettik kan döktük. Fakat uzaktan baktığınızda biz ortak çıkarlar için orada bulunduk. Elbette DAEŞ in işgal ettiği toprakların büyük bölümünü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) geri aldı ve çok savaşçı kaybettiler.”

Suriye de kalma sebeplerinin esasen DAEŞ e karşı mücadele olduğunu vurgulayan ABD Savunma Bakanı , “Ama  Asla  Suriyeli Kürtlere , sonuna kadar orada kalıp onlara bağımsız bir devlet kuracağız  diye  söz vermedik. Onlara 70 yıldır NATO müttefiği olan Türkiye nin saldırılarına karşı  koruyacağız   diye  söz vermedik. Fakat halen de Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile yakından çalışıyor ve müttefikliğimizi koruyoruz”  diye  devam etti.

Türkiye nin Rojava ya yönelik operasyonunu da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =