Ukrayna  tarafından geliştirilen 'P-360 Neptün’ isimli gemi savar füze sistemine test sırasında havada ilerleyen  Rus   yapımı  SU-27 savaş uçakları eşlik etti.

haber7
0

Ukrayna Devlet Kurumu Ukroboronprom un bir parçası olan Ukraynalı Spetstechnoexport Şirketi , P-360 Neptün isimli gemi savar füze sistemini test etti.

Geçtiğimiz yıl tanıtılan ve 2019 yılının başında ilk testi gerçekleşen füze sisteminin son testi başarıyla gerçekleşti.  Ukrayna  Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılacak olan seyir füzesinin ateşlenmesinden sonra irtifa kazanan roket bir süre sonra normal seyre dönerek hedefe doğru yol almaya devam etti.

Ukrayna Savunma Bakanlığının yayınladığı test görüntülerine göre roketin ilerleyişi sırasında  Ukrayna  Hava Kuvvetlerinin elinde bulunan  Rus   yapımı  60 adet SU-27 savaş uçaklarından 2’si roketi takip etmeye başladı.

UÇAKLAR ROKET İLE BİRLİKTE UÇTU

Fırlatılan roket ile birlikte savaş uçakları gökyüzünde birlikte  yan   yana  ilerlemeye devam etti. Denizin üzerinde ilerleyen roketin bir süre sonra belirlenen hedefi vurduğu açıklanırken görüntülerde ise sadece roketin ilerleyişi ve savaş uçaklarının roketi takip ettiği görüntüler yer aldı.

Kiev merkezli devlet tasarım bürosu Luch tarafından Sovyet Kh-35 füzesi temel alınarak yerli olarak geliştirilen 280 ile 300 kilometre menzildeki 5 bin ton deplasmana kadar olan tüm donanma platformlarına karşı etkili olduğu belirtilen Neptün , uçuşunun son safhasında aktif radar sistemi ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =