Muğla’nın Yatağan ilçesinde , süs tavukları ve güvercinler sezonun ilk mezatında görücüye çıktı. Vietnam’dan getirilerek üretimi yapılan ve bir  kap   çorbası   350  dolara alıcı bulan Ejd

haber7
0

Tarihte sadece kraliyet aileleri tarafından yetiştirildiği bilinen , ejderha ayaklarına benzeyen çok büyük olan ayaklarından afrodizyak etkisi olması nedeniyle çorba yapılarak çok yüksek fiyatlara alıcı bulan ejderha tavuğu mezatın en ilgi çeken hayvanı oldu.

Tavuğun Muğlalı üreticisi Ergün Karaca , “Ben Dong Tao tavuk yetiştiriyorum. Bunun ana vatanı Vietnam. Bunun yumurtalarını 3 yıl önce Vietnam’dan getirdim. Ayaklarının şekli nedeniyle ejderha soyundan geldiği söylenmektedir. Bu , Vietnam yağmur ormanlarında yetişen bir hayvan. Ayaklarından dolayı da soyu tükenmek üzere.

 

Uzak doğudaki krallar ve yöneticiler bu tavuğun yenmesini yasaklamışlar. Çünkü bu ayakları çok kıymetli. Çünkü ayak paça çorbası yaparak içiyorlar. Sadece ayaklarından yapılan çorba 800 ile bin dolara alıcı buluyor. Ben en son Şanghay’da  350  dolara satıldığını gördüm. Türkiye’de de biz bunu yetiştiriyoruz. Birkaç arkadaşta da var. Bunun kırmızı ve beyaz olmak üzere iki rengi var. Benim hedefim ise Blue rengini elde etmek. İnşallah bunu da başaracağım Buraya da mezatı yapan arkadaşıma destek olmak ve tavuğu tanıtmak amacıyla geldim” dedi.

TAKIMI BEŞ BİN DOLARA SATILDI

Sadece yurt dışı pazarı olduğunu ifade eden Karaca , “Yurt dışı pazarı olarak İran’a 2 tavuk , bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =