Kutuplara yakın Rikarpi köyünün etrafına gelen hayvanların yanlarında yavruları da var. Uzmanlar ikiye bölünmüş durumda. Bir bölüm  kutup  ayılarının yiyecek aradığını söylüyor , diğerleri ise k

haber7
0

Rusya nın kuzeyindeki Rikarpi köyüne 50 den fazla  kutup  ayısının yaklaşması nedeniyle kamusal alanlardaki tüm etkinlikler iptal edildi ,  Okullara   koruma  verildi.

Uzmanlar Çukotka Özerk Okrugu ndaki köyün  kutup  ayılarının istilasına uğramasının arkasında iklim değişikliği olabileceğini söylüyor.

Bölgedeki buzulların ayıların avlanmasına olanak sağlayacak büyüklük ve kalınlıkta olmaması nedeniyle hayvanların denizde avlanamayarak karada yiyecek aradığı belirtiliyor.

Bazı uzmanlar ise köyde son yıllarda çok sayıda benzer vaka yaşanması nedeniyle köyün terk edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ria Novosti ye konuşan Rikarpi Ayı Denetleme Programı Başkanı Tatyana Minenko , 56 ayı tespit ettiklerini söyledi ve "Aralarında hem yetişkinler hem yavrular var. Dişi ayıların her yaştan yavrusu var" dedi.

Minenko , neredeyse tüm ayıların çok zayıf gözüktüğünü de ekledi.

Kutup ayıları normalde Rikarpi nin 2 ,2 kilometre uzağındaki Schmidt burnunda yaşıyor.

Doğal Hayatı  koruma  Vakfı (WWF) uzmanı Mikhail Stişov bölgenin mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklıkla karşı karşıya olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

"Buz tabakası ayıların ağırlığını taşıyabilecek seviyede olsaydı en azından bir kısmı denize giderek orada avlanırdı."

Stişov , ayıların buz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =