Türkiye'nin ihracata hazırlandığı ve  Günde   1000  TL gibi bir kazanç kapısı aralayacak olan balon balıkları Adana'da denizin soğumasıyla , daha sıcak olan Kızıldeniz yönüne göç etti. Kentte balık

haber7
0

Adana nın Karataş ilçesinde kış mevsimiyle birlikte deniz sıcaklığının düşmesi , balıkçıların kabusu olan balon balıklarının yönünü değiştirdi. Kentte balıkçılık yapan Hakan Kangal , yaz mevsiminde balon balıkları yüzünden sektörünün büyük zarar gördüğünü ancak havaların soğumasıyla bu balıklarda azalma olduğunu kaydetti.

 

 

2003 yılında Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla Kızıldeniz’den Akdeniz’e giriş yapan balon balıklarının deniz suyu soğuduğu zaman tekrar Kızıldeniz’in sıcak sularına doğru göç ettiğini dile getiren Kangal , “Balon balıkları ağlarımızı parçalıyordu ve faydalanacağımız balıkları da parçalayarak satışımızı engelliyordu ama şu an sıkıntı yok” dedi.

Kangal , balon balığından elde edilen toksinle yeni bir ilaç üretimi yapmak isteyen Kanada nın talep etmesi üzerine ilçedeki tüm balıkçıların seferber olacağını dile getirdi.

 

"DEVLETİMİZİN TALEBİ  olursa  TUTARIZ"

Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli’nin "Balon balığı için Kanada’da kanser ilacı yapımına dair  talebi  söz konusu. 5 bin tona kadar bir talep var” sözlerini de değerlendiren Kangal , şunları söyledi:

“Devletimizin bu konuda bizden  talebi   olursa  memnuniyetle tutarız. Hem piyasadan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =