Atlantik Konseyi  Türkiye  Temsilcisi ve İcra Direktörü Defne Sadıklar Arslan ,  Türkiye  ve  ABD  arasında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG)  ticaretini  artırmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini belirterek , "

haber7
0

Arslan , AA muhabirine yaptığı açıklamada , iki ülke arasında  LNG  ticaretinin artırılabilmesi için gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

İki ülke arasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için dengeli bir gelişim sürecinin önemli olduğunu vurgulayan Arslan , şunları söyledi: "Türkiye ve  ABD  ,  LNG  ticareti üzerine 2020 nin başında bir toplantı yapmayı planlıyor. Bu toplantı ticaretin artırılması için bir başlangıç olabilir.  LNG  ticareti bu politikanın bir parçası. Türkiye atacağı doğru adımlarla buradan fayda sağlayabilir. Bu konuda ciddi bir çalışma var. Türkiye nin uzun dönemli gaz anlaşmaları 2021 de sona erecek. Bu zamana kadar , Türkiye bu konuda hızlı davranabilirse , piyasadaki  LNG  bolluğu , kontratların yenilenmesinde Türkiye nin elini güçlendirecektir." Arslan , "Türkiye nin İspanya dan sonra Avrupa da en fazla  ABD   LNG  si alan ikinci ülke konumunda" olduğunu da kaydetti. Türkiye nin  LNG  de gerekli düzenlemeleri yaparak fiyat avantajı yakalayabileceğini belirten Arslan , "Türkiye ,  LNG  ve gaz depolamada kapasite artırmaya yönelik birçok yeni yatırım yapıyor. Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı nın Avrupa bağlantısı da tamamlandı. Bu da Türkiye ye büyük avantaj sağlayacak. Türkiye nin , Yunanistan ve Bulgaristan Gaz interkonektör bağlantısındaki gelişmeleri de takip etmesi gerekiyor." diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =