ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX , Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) içinde normal farelerin iki katı kasa sahip "süper fareler" bulunan  kargo  mekiği fırlattı.

haber7
0

ABD li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX , Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) içinde normal farelerin iki katı kasa sahip "süper fareler" bulunan  kargo  mekiği fırlattı.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansından (NASA) yapılan açıklamaya göre , SpaceX in Dragon  kargo  mekiği , şirketin kendi üretimi Falcon 9 roketiyle Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Üssü nden fırlatıldı.

Şiddetli rüzgarlar nedeniyle planlanandan bir gün sonra  uzaya  gönderilen yaklaşık 3 tonluk kargoda , uzay ortamında yapılacak kas deneyleri için normal farelerin iki katı kasa sahip "süper fareler" , astronotların duygularına duyarlı Cimon adı verilen yapay zekaya sahip robot ile bira mayalamak üzere arpa taneleri de bulunuyor.

Dragon  kargo  mekiğinde ayrıca UUİ de görev yapan 6 astronot için yılbaşı hediyeleri de bulunuyor.

Mekiğin , istasyona pazar günü ulaşması bekleniyor.

Bu , SpaceX in UUİ ye gönderdiği 19.  kargo  mekiği oldu.

UUİ de 6 kişilik mürettebat bulunuyor

NASA , Rusya Federal Uzay Ajansı , Japonya Uzay Araştırma Ajansı , Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi UUİ de farklı ülkelerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.

UUİ de şu an 3 Amerikan , 2 Rus ve 1 İtalyan astronot bulunuyor.

SpaceX , "Ticari İkmal Hizmetleri" programı kapsamında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =