Türkiye  bisiklet sanayisinde  büyük  bir fırsatla karşı karşıya: E-bisiklet. Dünyada “pedal destekli elektrikli bisiklet” olarak da bilinen e-bisiklete yönelik talep çok hızlı artıyor.  Türkiye  neden e

haber7
0

Avrupa Birliği sınırları içerisinde yaklaşık 10-12 milyon adet e-bisiklet pazarının olduğu tahmin edildiğini belirten katılımcılar , 2030’lu yıllarda bu rakamın 60 milyon adete çıkacağını belirterek Türkiye’nin e-bisiklette Avrupa ülkelerinin ana tedarikçilerinden biri olabileceğini vurguladılar.

Ocak 2019 tarihine kadar Avrupa pazarından en büyük payı Çin almaktaydı. Ancak 18 Ocak 2019 tarihinde Avrupa Komisyonu , Çin’den ithal edilen pedal destekli elektrikli bisiklet anti damping vergisi konduğunu açıkladı. Anti damping vergisi oranı firmalara göre farklılık gösterse de genelde uygulanan yüzde 33 ,4’lük oran , Çin’den AB’ye pedal destekli elektrikli bisiklet satışının önünü tamamen kapamış oldu.

Avrupa Bisiklet Endüstrisi Derneğinin (EBMA) yaptığı çalışmalara göre , bu anti damping uygulaması başlamasaydı Çin’den AB’ye 2019 yılında 1 milyon e-bisiklet ihraç edilecekti. Yine EBMA’nın yaptığı araştırmaya göre , Çin’in pazarda etkisiz hale gelmesiyle bu durumdan en çok yararlanacak ülkelerin başında ise Türkiye gelmekte.

TÜRKİYE’NİN E-BİSİKLETTEKİ FIRSATI YAKALAMASINI SAĞLAYACAK 10 PARAMETREYan Sanayi

Bisiklet sektörünün yan sanayisi oluşmamıştır. Oysa bisiklet Türkiye’de yeni bir sektör değil. Bu işi 50 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 4 =