Etiketler:

Suudi Arabistan milli petrol şirketi  Saudi   Aramco  ilk halka arzından (IPO) yaklaşık 25 milyar dolar  gelir  elde ederek  rekor  kırdı.

haber7
0

Saudi  Aramco  dan yapılan yazılı açıklamada , şirketin toplam 3 milyar hissesinden oluşan yüzde 1 ,5 lik kısmının arz edildiği bildirildi.

 

 

Yatırımcılardan hisse başına en yüksek miktar olarak belirlenen 32 Suudi riyali (8 ,53 ABD doları) teklif alındığının kaydedildiği açıklamada , bu sonuçla şirketin 25 ,59 milyar dolar  gelir  elde ettiği belirtildi.

Açıklamada , ayrıca , IPO kapsamında kurumsal yatırımcılardan 106 milyar dolar ve bireysel yatırımcılardan 119 milyar dolar değerinde teklif geldiği bilgisine yer verildi.

 

 

Saudi  Aramco  nun IPO dan elde ettiği 25 ,59 milyar dolarlık  gelir  , Çinli e-ticaret devi Alibaba nın 2014 te New York borsasında düzenlenen IPO sunda elde edilen 21 ,8 milyar dolarlık geliri geride bırakarak bir IPO dan elde edilen en yüksek  gelir  olarak kayıtlara geçti.

Şirketin yüzde 1 ,5 luk kısmının 25 ,59 milyar dolar değere sahip olmasıyla  Saudi   Aramco  nun piyasa değeri de 1 ,7 trilyon doların biraz üzerinde gerçekleşmiş oldu.

Bu sonuçla ABD li teknoloji devi Apple ın 1 ,1 trilyon dolarlık piyasa değerini geride bırakan  Saudi   Aramco  , dünyanın en değerli şirketi konumuna yükseldi.

.yedigundem-title { ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =