ABD   Başkanı  Donald  Trump  , Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyine ,  İran  da  dahil  olmak üzere dünyanın karşılaştığı sorunlara karşı  harekete  geçme çağrısında bulundu.

haber7
0

Trump , BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi ülkelerin BM Daimi Temsilcileri ile Beyaz Saray daki öğle yemeğinde bir araya gelerek , gündemi değerlendirdi.

Londra daki NATO Liderler Zirvesi nden yeni döndüğünü ve "büyük başarılar elde edildiğini" vurgulayan  Trump  , "NATO üyesi diğer ülkelerle ilişkilerimiz çok çok iyi." ifadesini kullandı.

İRAN DEĞERLENDİRMESİ

ABD nin bugün terörizm , uyuşturucu kaçakçılığı , yasa dışı göç , siber saldırılar gibi birçok ulusal güvenlik tehditi ile karşı karşıya olduğunu belirten  Trump  , "Biz bu tehditler konusunda çok çalışıyoruz. BMGK da dünyanın karşılaştığı sorunlara karşı  harekete  geçmeli. Buna , kısa sürede yüzlerce insanı öldüren  İran  rejiminin hareketleri de  dahil  olmalı." diye konuştu.

İran da son dönemdeki benzin zammı protestolarında çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini ve internetin kapatıldığını anımsatan  Trump  , "Basının  İran  a gidip orada neler olduğunu görmesini isterim. Çünkü durum hiç iyi değil , korkunç." dedi.

Trump ,  ABD  nin her zaman  İran  halkının yanında olduğuna işaret ederek , "İran konusunda BM ile görüşüyoruz ve iyi anlaşıyoruz.  İran  ve diğer meselelerde BM de çok rol alıyor." değerlendirmesini yaptı.

Yedi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =