Mesleki Yeterlilik Belgesi almayan emlakçılar ve inşaat işçileri bugünden itibaren faaliyetlerine devam edemeyecek.

haber7
0

Aralarında inşaat demircisi , kalıpçısı , duvarcısı ile kaynakçısının da olduğu "Tehlikeli" ve "Çok tehlikeli" sınıfta bulunan 117 meslekte mesleki yeterlilik belgesi almayanlar artık kamunun hizmet alım ve yapım işlerinde çalıştırılmayacak.

"Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği" ile "Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği"nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Mart ayında Resmi Gazete de yayımlanmıştı. 

Artık kamu ihalelerinde yüklenici firmalar , Aile , Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğler ile zorunlu hale getirilen tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki 117 meslekte belgesi olmayan personel çalıştıramayacak. Böylece aralarında demirci , kalıpçı , duvarcı ve kaynakçının da olduğu 117 meslekte , mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayanlar kamunun ihale ettiği işlerde çalışamayacak.

Bugün son gün

İnşaat işçilerinin ve oda kaydı , Vergi Levhası kaydı Halk Eğitim Merkezlerinden emlakçılık alanı ile ilgili alınan kurs sertifikasını ibraz edemeyen tüm emlakçıların bugün itibariyle "Mesleki Yeterlilik Belgesi" almaları gerekiyor.

5 yılda bir yenilenecek

Emlakçılık yetki belgesi 5 yıl süreyle geçerli olacak. Yetki belgesi geçerilik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =