Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen  AKSUNGUR  İnsansız Hava Aracı , Türk Silahlı Kuvvetleri  envanterine  giriyor.

haber7
0

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL tarafından yapılan açıklamaya göre , TUSAŞ’ın kendi öz kaynaklarıyla geliştirdiği  AKSUNGUR  İnsansız Hava Aracı , Türk Silahlı Kuvvetleri  envanterine  giriyor. Konuyla ilgili olarak KOTİL tarafından yapılan açıklamada , “AKSUNGUR şu anda test uçuşları yapıyor. Bu yıl başından itibaren teslimatlarına başlayacağız. ANKA’yı yapmak yıllarımıza mal oldu. Ama AKSUNGUR’u yapmak , bizim sadece 18 ayımıza mal oldu” ifadelerine yer verildi.

 

 

AKSUNGUR İNSANSIZ HAVA ARACI (İHA)

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından ANKA Orta İrtifa – Uzun Havada Kalış (MALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı projesinden elde edilen tecrübelerle geliştirilen  AKSUNGUR  İHA , ilk uçuşunu 20 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirmişti. TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından milli imkanlarla geliştirilen iki adet PD-170 Turbodizel Motora sahip olan  AKSUNGUR  , 40.000ft irtifada görev yapabiliyor ve 40 saat boyunca hava kalabiliyor. 24 metre kanat açıklığına , 3300 kilogram azami kalkış ağırlığına ve 750 kilogram faydalı yük kapasitesine sahip AKSUNGUR; Taarruz/Deniz Karakol Görevi esnasında , 750 kilogram harici yük ile 25.000ft irtifada 12 saat havada kalabilmektedir.

 

 

Türkiye’nin ilk Mark serisi genel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =