Almanya  ,  Fransa  ,  İspanya  ve  İtalya  ortaklığında yürütülen Avrupa’nın Orta İrtifa – Uzun Dayınım (MALE) sınıfı insansız hava aracı programında (EuroMALE) , birim maliyet 200 milyon avroya dayandı.

haber7
0

Almanya ,  Fransa  ,  İspanya  ve  İtalya  ortaklığı ile Airbus , Dassault ve Leonardo firmaları tarafından yürütülen Avrupa Orta İrtifa – Uzun Dayınım (MALE) sınıfı insansız hava aracı programında , şirketler ile Fransız Devlet Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) arasında fiyat konusunda büyük anlaşmazlıklar yaşanıyor.

 

 

EuroMALE programı kapsamında 21 sistem (63 hava aracı) EuroMALE İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik etmeyi planlayan  Fransa  , toplam tutarın 7.1 milyar avroyu geçmemesini istedi.

"PAHALI VE HANTAL" Ancak LATRIBUNE’den edinilen bilgiye göre , EuroMALE projesi kapsamında geliştirilen hava aracının birim maliyeti , geliştirme maliyetiyle birlikte 200 milyon avroya yaklaştı. ABD tarafından üretilen bir adet Reaper’in birim fiyatının , geliştirme maliyeti ile birlikte 100 milyon avro olduğu düşünüldüğünde ,  Fransa  bu duruma sert bir şekilde karşı çıkıyor. Fransızlar yaptığı açıklamada EuroMALE in pahalı ,  hantal  ve ihracatı yapılamaz durumda olduğunu söyledi.

 

 

Birebir ölçülü modeli (Mock-Up) ilk kez ILA Berlin Air Show 2018 esnasında sergilenen EuroMALE İnsansız Hava Aracının , 2025 yılında servise alınması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =