Taşkent ,  Türkiye  ile Özbekistan’ın  sağlık  alanındaki işbirliği kapsamında iki önemli programa ev sahipliği yapıyor.

haber7
0

3-5 Aralık’ta 100’e yakın firmanın katılımıyla Özbek-Türk  sağlık  İş Forumu , 29 Kasım-8 Aralık 2019 tarihleri arasında ise  sağlık  Haftası düzenleniyor.  sağlık  Bakanı Dr. Fahrettin Koca , bu iki programda Özbekistan  sağlık  Bakanı Alişher K. Shadmanov ile ikili görüşmelerde bulundu.

 

“Hedefimiz 5 milyar dolar ticaret hacmi”

Programın açılışında konuşan  sağlık  Bakanı Dr. Fahrettin Koca: “Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi 2018 yılında 1 ,8 milyar Doları bulmuştur. 5 milyar Dolar hedefine de kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyorum.”

 

“Özbekistan ile 2019 yılının ilk üç çeyreğindeki ticaret hacmi bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 30 artarak 1 ,6 milyar dolara ulaşmıştır. *Türkiye , kardeş Özbekistan’ın ihracat ve ithalat yaptığı ilk 5 ülkeden birisidir.

Sağlık yatırımları ,  sağlık  bilişim sistemleri , uluslararası hasta tedavisi , ilaç , tıbbi cihaz , kozmetik ve diğer alanlarda faaliyet gösteren seksene yakın Türk firması , her iki ülke arasındaki işbirliğine katkı vermek adına bugün burada Özbek meslektaşları ile bir araya gelecekler.”

“Taşkent’e  sağlık  müşaviri atanacak”

“İki ülke arasındaki işbirliğimizi yerinde takip etmek üzere bir “Sağlık ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =