BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) , 2000-2017 döneminde  İsrail  işgalinin  Filistin  bütçesine zararının 47 ,7 milyar dolar olduğunu duyurdu.

haber7
0

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) , 2000-2017 döneminde  İsrail  işgalinin  Filistin  bütçesine zararının 47 ,7 milyar dolar olduğunu bildirdi.

UNCTAD ın , "İsrail işgalinin  Filistin  ekonomisine maliyeti: Kamu maliyesi yönleri" başlıklı  raporu  açıklandı.

Rapora göre ,  Filistin  ekonomisi ,  İsrail  işgali nedeniyle son 17 yılda 47 ,7 milyar dolar zarara uğradı.

Bu miktar  Filistin  in 2017 bütçesinden üç kat daha büyük. Söz konusu zarar olmasaydı 2000-2017 yılları arasında  Filistin  de 2 milyon yeni istihdam sağlanacaktı.

UNCTAD ın ekonomi uzmanlarından Mutasim Elagraa , rapora ilişkin BM Cenevre Ofisi nde düzenlediği basın toplantısında ,  İsrail  işgali sürdükçe  Filistin  ekonomisinin kayıplarının artmaya devam ettiği uyarısında bulundu.

 "Son 10 yılda bazı UNCTAD çalışmaları ve raporları  Filistin  den  İsrail  e mali sızıntıları ele aldı." diyen Elagraa ,  Filistin  ekonomisinin kayıplarının açığa çıkarılmasıyla diğer uluslararası organizasyonların bu durumu sorgulamasının yolunun açıldığına dikkati çekti. 

Böylelikle  Filistin  devletinin geriye dönük olarak mali kaynaklarının bir kısmını  İsrail  den geri almasına yardımcı olunduğunu ifade eden Elagraa , raporun yarın BM Genel Kurul una sunulacağını sözlerine ekledi. 

Yedi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =