ABD  yönetimi , Kongre üyelerine yaptığı bilgilendirmede  Lübnan  ordusunun en kısa zamanda tekrar yardım almaya başlayacağını açıkladı.

haber7
0

ABD yönetimi , Lübnan a yönelik ekim ayında askıya aldığı 105 milyon dolarlık  askeri   yardımı   yeniden  başlatma kararı aldı.

ABD Kongresindeki bazı yetkililere göre ,  ABD  Başkanı Donald Trump yönetimi , karara yönelik Kongre üyelerini bilgilendirdi.

Yapılan bilgilendirmede , söz konusu yardımın daha önce ne sebeple askıya alındığı belirtilmezken , Lübnan ordusunun en kısa zamanda tekrar yardım almaya başlayacağı kaydedildi.

Trump yönetimi , ekim ayında Lübnan a verilen 105 milyon dolarlık  askeri   yardımı  kestiklerini açıklamış , ancak karar ilişkin herhangi bir sebep göstermemişti.

Karara tepki gösteren Kongre ve Pentagon , Lübnan ın bölgedeki İran faaliyetlerine karşı ve terörle mücadelede önemli bir rol oynadığını , bu kararın Lübnan ordusunu zayıflatacağını savunmuştu. 

Öte yandan , Cumhuriyetçi Teksas Senatörü Ted Cruz ve diğer İsrail yanlısı Senatörler ise Lübnan yönetimindeki Hizbullah yanlılarını gerekçe göstererek , silah yardımının kesilmesini desteklemişti.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =