İletişim Başkanı Fahrettin  Altun  , “NATO’nun ortak güvenlik ve gelecek açısından oynadığı rolün sağlam bir şekilde masaya yatırılması gerektiğini savunuyoruz” dedi.

haber7
0

İletişim Başkanı Fahrettin  Altun  , Twitter hesabından yaptığı paylaşımda , Türkiye nin 70 yıla yakındır Batı için vazgeçilmez bir müttefik olduğunu , olmaya da devam edeceğini belirtti.

 

 

Türkiye nin 1952 de  NATO  ya katıldığını ve ittifakın güvenliği adına 10 yıllardır dünyada birçok kritik misyonda görev aldığını hatırlatan  Altun  , şu değerlendirmede bulundu:

"NATO nun kuruluş amacı , İkinci Dünya Savaşı sonrası zayıflayan özgür Avrupa ülkelerini , Sovyetler Birliği nden korumaktı. Daha genel anlamda ise  NATO  , komünizmin yayılmasını önlemek üzere hareket etmiştir. Bu iki hedefin de gerçekleştirilmesi noktasında Türkiye  hayati  bir rol oynamıştır.  NATO  üyelerinin güvenliği , Doğu ile Batı arasındaki köprünün yanı sıra Karadeniz e giden yolların kontrol altına alınmasıyla da yakından bağlantılıdır. Türkiye nin Batının tarafında yer alması , bu hedeflerin gerçekleştirilmesini de sağlamaktadır. Soğuk savaşın Kore’deki ilk sıcak savaşı sırasında Türkiye komünizm akımını kontrol altına almak adına çok büyük katkılarda bulundu. Türkiye , Avrupa ülkelerinin gönderdiğinden katbekat sayıda birlik gönderdi ve üç bin kadar askeri bu uğurda hayatını kaybetti ya da yaralandı."

 

 

Altun , Türkiye nin soğuk savaşın ardından da  NATO  da güçlü bir rol oynamayı sürdürdüğüne dikkati ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =