NATO  Genel Sekreteri Jens  Stoltenberg  , tüm müttefiklere kolektif savunma taahhüt eden NATO'nun 5. maddesinin ittifakın çekirdeğini oluşturduğunu söyledi.

haber7
0

NATO Genel Sekreteri Jens  Stoltenberg  , Alman Birinci Televizyonuna (ARD) açıklamalarda bulundu. 

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron un 5. maddeye ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Stoltenberg , şunları söyledi: "5.  madde   NATO  nun çekirdeğidir. Bunun ardındaki düşünce şudur; hepimiz birimiz , birimiz hepimiz için. Potansiyel düşmanlar , bir saldırının tüm ittifaka yapılmış olduğunu ve buna tüm ittifakın cevap vereceğini bildiğinde herhangi bir saldırı yapamaz. Hep birlikte dünyanın en büyük askeri gücüyüz. 5.  madde  anlaşmanın bir yükümlülüğü. Fransa dan ve tüm müttefiklerinden bunun yanında durmalarını bekliyorum."

İttifak içinde farklı düşüncelere rağmen birlik çağrısı yapan  Stoltenberg  , Londra da gerçekleştirilecek  NATO  zirvesinden çıkacak mesajın da bu yönde olacağını dile getirdi. 

 

 

Stoltenberg ,  Londra daki zirvede , ticaret , iklim dönüşümü , İran ve Suriye nin kuzeyindeki durum dahil tüm bu farklılıklara rağmen birlikte durduğumuz mesajı verilmeli. Temel konularda birbirimizi karşılıklı korumalı ve savunmalıyız. Bugünkü gibi güvensiz bir dönemde NATO gibi güçlü ve çoğulcu kurumların önemi artıyor. Farklı partileri , hükümetleri , bakış açıları ve sorunları olan 29 farklı ülkeyiz ancak temel mesajda hemfikiriz; birlikte duruyoruz." ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =