Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar , üretici ve market fiyatları arasındaki farkın bir türlü kapanmadığına dikkati çekerek , "Üretici ve market arasındaki fiyat farkı , kasım

haber7
0

Bayraktar , yazılı açıklamasında , kasımda markette 27 , üreticide 19 üründe fiyat artışı , markette 7 , üreticide 3 üründe fiyat düşüşü olduğunu , markette 3 , üreticide 7 üründe fiyatın değişmediğini bildirdi.

Kasımda  fiyatı  en fazla artan ürünün markette ve üreticide kabak ,  fiyatı  en fazla düşen ürünün ise markette limon , üreticide patates olduğunu belirten Bayraktar , şöyle devam etti:

"Markette fiyat düşüşü en fazla yüzde 16 ,16 ile limonda olurken bunu , yüzde 13 ,15 ile maydanoz , yüzde 8 ,54 ile tavuk eti izledi. Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 43 ,32 ile kabakta yaşandı. Kabaktaki fiyat artışını yüzde 36 ,60 ile domates , yüzde 16 ,95 ile sivri biber , yüzde 16 ,37 ile yoğurt takip etti."

ÜRETİCİ FİYATLARINDA DEĞİŞİM

Bayraktar , üreticide ise geçen ay yüzde 11 ,36 azalmayla  fiyatı  en fazla düşen ürünün patates olduğuna dikkati çekerek , "Patatesteki fiyat düşüşünü yüzde 2 ,08 ile kırmızı mercimek , yüzde 0 ,99 ile Antep fıstığı izledi. Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 93 ,06 ile kabakta görüldü. Kabaktaki fiyat artışını yüzde 87 ,69 ile domates , yüzde 71 ,67 ile elma takip etti." ifadelerini kullandı.

Üretici ve market fiyatları arasındaki farkın bir türlü kapanmadığına işaret eden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =