Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat   Oktay  , yerel kalkınma noktasında kamu olarak  Her   türlü   desteği  verdiklerini söyledi.  Oktay  , "Muhtarlarımız derse ki 'Ben kendi köyümü de organize ederim , kendi köyüm

haber7
0

Tarım ve Orman Bakanlığı nca , Çekerek ilçesindeki Çekerek Barajı nın etrafında oluşturulan trüf ormanı ve trüf mantarının tanıtım programına katılan  Oktay  , Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey den bilgi aldı.

Türkiye yi yeşillendirmeye devam ettiklerini belirten  Oktay  , barajların bulunduğu bölgede yerel kalkınmanın da dinamiklerinin olması gerektiğini dile getirdi.

Oktay , barajların etrafının gelir getirici kaynaklara dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayarak , şunları ifade etti:

"Bugün yapacağımız trüf mantarı dediğimiz sadece bunun bir örneği. 100 avro ile 300 avro arasında kilogramını satıyoruz. 100 dönümlük bir araziye dikim yapıyoruz ama asıl şey şu , kendi haline gelene kadar Genel Müdürlüğümüz bunun bakımını üstleniyor , verim almaya başladığımızda da bölge halkına kura usulü ücretsiz dağıtılacak. Amacımız bunun ücretsiz dağıtılması değil , bunun olabilirliğini göstermek."

Bu işi yapmak isteyen köylülere yüzde 65 e kadar teşvik verileceğini anlatan  Oktay  , işletme döneminde de işçilik boyutunda da teşviklerin süreceğini söyledi.

Oktay , trüf mantarının yanında bal ormanının kurulduğunu kaydederek , "Mevsim başladıktan sonra bitene kadar farklı zamanlarda sürekli çiçek açabilecek , bal üretimini sağlayacak ağaçların dikimi sağlanıyor. Orada tonlarca balın üretilip , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =