Etiketler:

 Danimarka  istihbaratı , ABD Başkanı Donald Trump'ın Grönland'ı satın almak istemesi sonrası adayı ilk kez ulusal güvenlik gündeminin en üst sırasına yerleştirdi. Eski ABD Başkanı Harry Truman , 1946 yılında Kuzey

haber7
0

Ulusal basında yer alan haberlere göre , ülkenin Savunma İstihbarat Teşkilatının (FE) , Grönland Adası nı ulusal güvenlik gündeminin ilk sırasına koyması ABD nin adaya olan ilgisiyle ilişkilendirildi.

İstihbarat Servisi Başkanı Lars Findsen , yaptığı açıklamada , "Arktik teki büyük güçlerin çıkarlarının  Danimarka  Krallığı üzerinde doğrudan etkisi ve artan önemi olduğundan , bu yılki İstihbarat Risk Değerlendirmesi ne Arktik ile ilgili bir bölümle başlamaya karar verdik." ifadesini kullandı.

Findsen , Grönland ın ABD ile büyük kuvvetler arasında "güç oyununun" merkezinde olduğunu belirtti.

Trump ın Grönland i satın almayı dile getirdiği iddiası

Ağustosta , Wall Street Journal gazetesi ,  Trump  ın toplantılarda , yemeklerde ve sohbetlerde danışmanlarına ABD nin Grönland i alıp alamayacağını sorduğunu , Grönland ın bol kaynaklarının ve jeopolitik öneminin bahsi geçtiğinde ilgiyle dinlediğini yazmıştı. Haberde isminin açıklanmasını istemeyen iki kaynak da  Trump  ın , Beyaz Saray danışmanından bu konuyu araştırmasını istediğini aktarmıştı.

Danimarka dan tepkiler

Grönland Dışişleri Bakanlığı , konuyla ilgili "Grönland , mineraller , saf su ve buz , balık stokları , deniz ürünleri , yenilenebilir enerji ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =