İran lideri Ayetullah Ali  Hamaney  , ABD Başkanı Donald Trump'ın Afganistan'a , Başkan Yardımcısı Mike Pence'in de Irak'a yaptığı habersiz ziyaretleri , bu ülkelere "hakaret" olarak değerlendirdi.

haber7
0

İran lideri  Hamaney  , Twitter hesabından paylaştığı mesajında , ABD li yetkililerin Afganistan ve Irak ziyaretlerinde izlediği yöntemi eleştirdi.

Hamaney , mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Amerikalılar , izinsizce kalkıp bir ülkeye giriyorlar. Ne o ülkenin hükümetini ziyaret ediyorlar ne de o ülkenin başkentine gidiyorlar. Orada üslere sahipler. Kendi üslerine gidiyorlar. Yani halkların özgürlüğü ve bağımsızlığına resmen hakarette bulunuyorlar."

ABD Başkanı  Trump  dün "Şükran Günü" dolayısıyla Afganistan daki ABD askerlerine sürpriz bir ziyarette bulunmuştu.  Trump  , Afganistan daki en büyük hava üssü Bagram a inmiş ve Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile üste bir araya gelmişti.

ABD Başkan Yardımcısı  Pence  de Irak a 23 Kasım da gerçekleştirdiği beklenmedik ziyarette Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile görüşmüş ancak Irak merkezi hükümeti yetkilileriyle bir araya gelmemişti.  Pence  , Enbar ın batısındaki Aynu l Esad Üssü nde bulunan ABD li askerleri ziyaret etmişti.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =