Turkcell  , genişbant  veri  taşıma hızında yeni bir rekora imza attığını açıkladı. Şirket , Edirne ve Gebze  veri  merkezleri arasındaki canlı şebekesi üzerinden tek taşıyıcı ile 400 Gbps  veri  transferi gerçekleştirerek , e

haber7
0

Turkcell , önceki gün Edirne ve Gebze  veri  merkezi arasında yeni teknolojilerle donatılmış canlı şebekesinde tek taşıyıcı üzerinde rejenerasyonsuz 400 Gbps  veri  transfer hızına ulaştığını açıkladı. Yapılan bilgilendirmede; erişilen bu hızla sabit genişbantta en uzun mesafede  veri  transferini başarıyla gerçekleştiren dünyanın ilk operatörü  Turkcell  olduğu belirtildi.

Ulaşılan hızla 17 adet HD filmi 1 saniyede indirmek mümkün

Ulaşılan bu transfer hızı ile 60 dakikalık toplam 17 adet HD kalitede filmin sadece 1 saniyede aktarılabilmesi anlamına geliyor.

Huawei OptiX OSN 9800M24 ve NE9000 Router sistemlerinin kullanıldığı uygulamada , klasik sistemlerden farklı olarak 75 Ghz bant genişliğinde çalışan tek taşıyıcı teknolojisi sayesinde kanal kapasitesi dört kat artarak 400 Gbps a ulaşırken omurga kapasite verimliliği ise 2.5 katına çıktı.

Gediz Sezgin: "Artan kapasite ihtiyacına rahatça cevap verebiliyoruz"

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla şebekelerini bugünden 5G ye hazırlamak için gerekli altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: "5G ile hayatımıza girecek olan sanal gerçeklik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =