Anayasa Mahkemesi memuriyete girişte güvenlik soruşturması şartı arayan düzenlemeyi iptal etti. Bu  tartışılan   karar  sonrası hukukçular artık FETÖ ve diğer terör örgütü mensuplarının  devlete  girmeleri

haber7
0

Anayasa Mahkemesi (AYM) , memuriyete girişte güvenlik soruşturması şartı arayan düzenlemeyi iptal etti. 

CHP milletvekilleri Engin Altay , Özgür Özel , Engin Özkoç ve 114 milletvekili tarafından 1 Şubat 2018 tarihli ve 7070 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun un bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi ne açılan iptal davasında  AYM  kararını verdi.

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi  sonrasında , 657 sayılı Kanunun 48. maddesine eklenen düzenlemeyle kamuya girişlerde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılması zorunluluğu getirilmişti.

SORUŞTURMA ARTIK OLMAYACAK! TERÖRİSTLER  devlete  SIZACAK MI?

CHP’nin açtığı davada , Anayasa Mahkemesi , vatandaşların kişisel veri niteliğindeki bilgilerinin memuriyete girişte değerlendirmeye tabi tutulmasının Anayasa ya aykırı olduğuna  karar  verdi. Anayasa Mahkemesi , memuriyete girişte "güvenlik soruşturması şartı" arayan düzenlemeyi iptal etti.  karar  29 Kasım 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu çok  tartışılan   karar  sonrası hukukçular artık FETÖ ve diğer terör örgütü mensuplarının  devlete  girmelerinin yolunun açıldığı yorumunda bulundular. 

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları na alınacak personel ve yapılacak atamalarla ilgili ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =