Kredi derecelendirme alanında sıfırdan bir şirket kurma yerine Türk finans sektörünün öncü kurumları aracılığıyla  JCR  Avrasya'nın çoğunluk hisselerini satın alan  Türkiye  , hem zaman ve maliyet avan

haber7
0

Türk finans sektörünün öncü kurumları ,  JCR  Avrasya’nın yüzde 85 ,05 hissesinin kurucu ortaklarından satın alınması ve Japonya Kredi Derecelendirme Kurumu olan JCR-Japan Credit Rating Agency Ltd ile mevcut ortaklığın devam ettirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Analistler , kredi derecelendirme kuruluşu  JCR   Avrasya  nın satın alınmasıyla birlikte Türk finansal sisteminde önemli bir eksiğin giderildiğini belirterek , böylece kredi riski başta olmak üzere bir çok değerlendirmenin sistematik biçimde yapılabileceğini söyledi.

Yüzlerce yıllık tarihe sahip kredi derecelendirme kuruluşları , inceledikleri şirket veya devletlerin varlıklarına belirli kıstaslar dahilinde derecelendirme yapıyor. ABD li Fitch Ratings , Moody s ve Strandard & Poor s bu kuruluşların önde gelenleri konumunda bulunurken , birçok ülke bu alanda yerli kuruluşlarının da olmasına özen gösteriyor.

Bu kapsamda Çin de Dagong , Hindistan da CRISIL , Güney Afrika da GCR 2000 ler öncesinde kurulun kuruluşlar olarak dikkati çekerken , Rusya da 2015 te ACRA isimli kredi derecelendirme şirketini kurmuştu.

Analistler , 2008 küresel finans krizinde verdikleri yanlış kredi notları sebebiyle tepki toplayan ABD li kredi derecelendirme kuruluşlarının , zaman zaman gelişmekte olan ülkeler konusunda takındıkları yanlı tutumları sebebiyle de eleştirildiğini belirtti.

Moody s ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =