İBB  Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun , yapılması planlanan “Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” projesini iptal edip Temel Atmama Töreni düzenlemesi tepkilere neden olmuştu. Yıldız Teknik Üniversitesi

haber7
0

“Silahtarağa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” projesinin iptal edilmesine çevre halkı isyan ederken Prof. Dr. Eyüp Debik , İstanbul için ileri biyolojik atık su arıtma tesisinin gerekliliğine dikkat çekti. 

İptal edilen projeyle ilgili konuşan Debik , “Gerekli miydi ben bir çevre mühendisliği hocası olarak gereksizdi diyemem , mutlaka gerekliydi. Membran biyoreaktör yapıldıktan sonra , iyi işletilirse bu arıtmanın akabinde oluşan su Haliç’in suyundan çok daha temiz bir su olacak , bundan emin olabilirsiniz” dedi. 

“İyi işletilirse çok daha temiz ve iyi kalitede su vermiş olacaksınız”

Arıtma yöntemlerine dair bilgi veren Prof. Dr. Eyüp Debik , “İstanbul örneğine baktığımızda çoğunlukla iki tip arıtma var. Birisi mekanik arıtma; sudaki sadece kaba kirleticiler tutulur. Sonra onlar uygun noktalarda bertaraf edilir. Hala deşarj edeceğimiz noktaya göre suyun arıtılmaya ihtiyacı varsa , biyolojik arıtma dediğimiz arıtma uygulanır. Bu yöntemde organik madde dediğimiz kirleticiler , arıtılarak çamur dediğimiz forma dönüştürülür" dedi.

"Bizim mekanik arıtma tesislerini süreç içinde biyolojik arıtmaya doğru bir evirmemiz lazım"

Prof. Dr. Debik , "Bu çamur vatandaşlarımızın anladığı manada bir çamur değil , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =