Çocukluktan gelen ilgisi ve 15 yıllık bilgi , birikim ve tecrübesiyle mantarları araştıran ve tanımlamaya çalışan iletişimci Naim Güleç ,  Mantar  zehirlenmelerinden dolayı toplumda mantara yönelik oluşan korkuya

haber7
0

Mantardan  zehirlenmelerin  önüne geçilebilmesi için medya üzerinden toplumda  Mantarfobi  oluşturmanın kimseye bir faydası olmadığını vurgulayan Naim Güleç , “Korku  oluşturmak  yerine mikologların bilgi ve birikimlerini halkla paylaşacağı ortamların oluşturulması ve sertifikalı eğitimlerin düzenlemesi  Mantar  zehirlenmelerinin önüne geçilmesine daha fazla katkı sağlayacaktır” diyor.

Bugüne kadar doğada bulduğu bine yakın mantarı inceleyip tanımlayan ve 178 farklı  Mantar  türünün tadına bakan Naim Güleç , mantarlarla ilgili  doğru   bilinen  yanlışları da sıraladı. 

-  Mantar  zehirlenme haberleriyle sık sık karşılaşıyoruz. Ölümle sonuçlanan zehirlenmeler de her yıl oluyor. Bunun önüne nasıl geçilebilir?

Mantardan zehirlenme , sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde karşılaşılan bir durum. Bir toplumda mantarla ilgili bilgi , deneyim ve tecrübe arttıkça zehirlenme oranı haliyle düşüyor. Zehirlenmeleri önlemek istiyorsak mantarlara karşı korku  oluşturmak  yerine mantarları tanımaya , onlarla ilgili bilgi edinmeye çalışmalıyız. 

Toplumda  Mantarfobi  oluşturarak mantardan  zehirlenmelerin  önüne geçilemez. Yapılması gereken , üniversiteler ile Sağlık Bakanlığı , Orman Bakanlığı , Tarım Bakanlığı ve hatta yerel yönetimler bir araya gelerek düzenli şekilde toplumu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =