Karadeniz ile Doğu Anadolu'yu birbirine bağlayan ve transit taşımacılık açısından en önemli arterlerden biri olan Erzurum-Trabzon kara yolundaki  Kop  Geçidi'nde killi zemin sebebiyle yavaşlayan tünel inşaatı &cc

haber7
0

Erzurum ile Bayburt arasında yer alan Kop Geçidi nde yapılan tünelin inşaatı sürüyor. Kış aylarında buzlanma nedeniyle özellikle ağır tonajlı araçların geçmekte zorlandığı , zaman zaman tipi nedeniyle kapanan Kop Geçidi , tünelin hizmete açılmasıyla sürücülerin korkulu rüyası olmaktan çıkacak.

Sürücüler , kar yağışı gibi nedenlerle seyahat hızının düştüğü , mevcut haliyle 45-55 dakikada geçilen Kop u , tünelin tamamlanmasıyla 15-20 dakikada katedebilecek.

Gürbulak Sınır Kapısı nı Doğu Karadeniz e bağlayan hattaki tünelin hizmete girmesiyle yol 6 ,5 kilometre kısalacak ve kış aylarında güvenli ulaşımın yanı sıra yakıt tasarrufu sağlanacak.

Delme işleminde ilk yarı tamam

Delme işlemi devam eden ve 13 kilometrelik iki tüpten oluşan Kop Tüneli nin bugüne kadar 6 ,7 kilometrelik kazı ve desteklemesi , 1 ,6 kilometrelik de nihai kaplama beton seviyesi tamamlandı.

Bölgede yapımı devam eden tüneller arasında stratejik yönüyle ön plana çıkan Kop Tüneli , aynı zamanda İran ın Karadeniz ile bağlantısını sağlayacak.

2022 sonunda tamamlanması hedefleniyor

Erzurum Valisi Okay Memiş , AA muhabirine yaptığı açıklamada , projenin yarısının tamamlandığını ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =