Somali  Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ahmed İsa Avad , "Somali halkı ve hükümeti Türkiye'ye sonsuza kadar minnettar olacak.  Türkiye  ,  Somali  için çok şey yaptı.  Somali  halkının kalbi ve a

haber7
0

Somali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ahmed İsa Avad , Ankara ya yaptığı ilk resmi ziyareti kapsamında , Türkiye-Somali ilişkileri , Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK)  Somali  ye yönelik silah ambargosunu uzatma kararı ve Somali-Somaliland arasındaki ara buluculuk çabalarını AA muhabirine değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı ikili görüşmelerin oldukça başarılı geçtiğini belirten Avad , mevkidaşıyla Türkiye ile  Somali  arasındaki güçlü ilişkileri nasıl daha da sağlamlaştıracakları konularını ele aldıklarını söyledi.

Bakan Avad , Türk halkı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan a ,  Somali  ye altyapı , insan kaynağı , güvenlik ve eğitim bursları gibi birçok alanda verdikleri sürekli destek için  Somali  Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmajo ve  Somali  Başbakanı Hasan Ali Hayri nin selamlarını getirdiğini kaydetti.

Türkiye nin ,  Somali  halkının gönlünde çok özel bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Avad , "Türkiye ,  Somali  için çok şey yaptı.  Somali  nin Türkiye den daha iyi bir dostu yok.  Somali  halkı bunu çok iyi biliyor ve  Somali  halkının kalbi ve aklı Türk halkıyla." diye konuştu.

"Ambargo kararı çağ dışı ve kaldırılmalı"

Bakan Avad , BMGK nin  Somali  ye yönelik silah ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =