Ağırlıklı olarak Amasya'da üretilen ve Anadolu mutfağının sofralarını süsleyen çiçek bamyasının kilogram fiyatı yaşken 15  lira  , kurutulduktan sonra 200 liraya  kadar  yükseliyor.

haber7
0

Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ve ağırlıklı olarak Amasya da üretilen çiçek bamyasının kurutulmuşunun kilogram fiyatı market ve pazarlarda 200 lirayı buluyor.

Nisan ayında ekimine başlanan , haziran ayının ikinci haftasından itibaren hasat edilen sarı renkli ve küçük meyveli çiçek bamyası , genellikle  ipe  dizilip kurutulduktan sonra satışa sunuluyor.

Taşova Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen , AA muhabirine , üretici açısından çok zahmetli bir ürün olan bamyanın kurutulmuşunun toptan kilogram fiyatının 120 lirayı bulduğunu söyledi.

Dikmen , Taşova ilçesinde yılda ortalama 500 dekar alanda 250 ton bamya üretildiğini , bunun da Türkiye nin bamya ihtiyacının yüzde 30 u olduğunu ifade etti.

Bamya üreticisi ve toptancısı Suat Şahin de bamyanın , hasadı başladıktan sonra 3 ,5 ay boyunca her gün toplanması gerektiğini belirterek , "Yaş olarak en fazla 15 liraya satarsın ancak kuruttuktan sonra pazarda toptan fiyatı 120  lira  civarında. Biz ürünlerimizi marketlere ve lokantalara satıyoruz , marketlerde fiyatı 200 liraya  kadar  çıkıyor." diye konuştu.

"Zahmeti çok"

Kış aylarında daha çok tüketilen kuru bamyanın genellikle Konya , Isparta , Kayseri ve Diyarbakır a gönderildiğini , bu illerin sofralarını süslediğini dile getiren Şahin , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =