Döviz  varlıkları  bir önceki aya göre yüzde 3 ,8 artarak 76 ,5 milyar dolar , altın cinsinden  rezerv   varlıkları  yüzde 2 ,7 yükselerek 26 ,6 milyar dolar oldu

haber7
0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB)  resmi   rezerv   varlıkları  ,  ekimde  bir önceki aya kıyasla yüzde 3 ,4 artarak 104 ,6 milyar dolara çıktı.

TCMB tarafından , Ekim 2019 dönemine ilişkin "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verileri yayımlandı.

Buna göre ,  resmi   rezerv   varlıkları   ekimde  bir önceki aya kıyasla yüzde 3 ,4 yükselerek 104 ,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla , döviz  varlıkları  bir önceki aya göre yüzde 3 ,8 artarak 76 ,5 milyar dolar , altın cinsinden  rezerv   varlıkları  yüzde 2 ,7 yükselerek 26 ,6 milyar dolar oldu.

Ekimde bir önceki aya göre , vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve  TCMB  nin önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri , menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) net bazda bir önceki aya göre değişmeyerek 16 ,7 milyar dolar seviyesinde kaldı. Bu tutarın 11 ,9 milyar doları anapara , 4 ,8 milyar doları faizlerden oluştu.

TCMB nin yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri  ekimde  18 ,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken , söz konusu tutarın 14 ,5 milyar doları bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

Şarta bağlı döviz çıkışları , 1 yıl içinde ödenecek hazine garantili dış borçlar ile diğer ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =