Irak'taki  gösteriler  büyüyerek devam ediyor. Necef'te protestocular İran Başkonsolosluğu binasını  ateşe  verdi.

haber7
0

Irak ın güneyinde yer alan Necef kentindeki hükümet karşıtı gösteriler sırasında İran Başkonsolosluğu binası  ateşe  verildi.

Olayların büyümesi üzerine Necef Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada , tüm kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi. Yasağın ne kadar süreceğine dair bilgi verilmedi.

Öte yandan başkent Bağdat ın yanı sıra güneydeki Musenna , Kadisiye ve Zikar vilayetlerinde de göstericilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandığı ve onlarca göstericinin yaralandığı bildirildi. Kadisiye de yarın resmi tatil ilan edildi.

Necef teki göstericiler daha önce de İran Başkonsolosluğu binasını  ateşe  vermişti.

IRAK TAKİ GÖSTERİLER 

Irak ta işsizlik , yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim de başlayan gösterilerde şu ana kadar 300 den fazla kişi hayatını kaybetti , 15 binden fazla kişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Hükümetin açıkladığı reform paketleriyle ikna olmayan göstericiler , güvenlik güçlerine protestolarda şiddet kullanılması talimatı vermekle suçladıkları Başbakan Adil Abdulmehdi ve yolsuzluk iddiaları gerekçesiyle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =