Akben  , bankacılık sektörünün yurt dışı piyasalardan  Kaynak  temin etmede ve bu fonları yenilemede herhangi bir  sorun  yaşamadığını bildirdi.

haber7
0

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali  Akben  , Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kuruluşlarının 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu nda yaptığı konuşmada , bankacılık sektörü ve kurum bütçe yönetimine ilişkin bilgiler verdi.

 

 

Türk bankacılık sektörünün son 17 yılda 20 katlık bir büyüme kaydettiğini belirten  Akben  , sektörün aktif toplamının eylül sonu itibarıyla 4 ,3 trilyon liraya ulaştığını , şube sayısının 11 bin 441’e , personel sayısının 205 bin 415 e yükseldiğini dile getirdi. Akben , yakın zamanda ortaya çıkan küresel belirsizliklere ve olumsuz piyasa koşullarına rağmen güçlü mali yapısını korumayı başaran sektörün büyüme potansiyelini sürdürdüğünün altını çizdi. Kamu borçlanma gereğinin azalmasıyla birlikte , menkul değerler portföyünün sektörün toplam aktifleri içindeki payının eylül sonunda yüzde 14 e gerilediğini ifade eden  Akben  , "Böylece , aracılık fonksiyonunu daha etkin olarak yerine getiren sektörün kredileri , ekim itibarıyla 2 ,6 trilyon liraya ulaştı ve kredilerin aktif toplamı içindeki payı yüzde 60 seviyesine yükseldi. Toplam kredilerin yüzde 79’u reel sektöre , bu tutarın yüzde 24’ü ise ekonomimiz için önemli bir yer teşkil eden KOBİ lerimize verilen kredilerden oluşmaktadır. Bireysel krediler ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =