Kamu  İhale Kurumunca  elektronik  ihale uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilen "elektronik eksiltme" yöntemiyle bu yıl  217   milyon  lira tasarruf sağlandı.

haber7
0

AA muhabirinin Kurum yetkililerinden edindiği bilgiye göre , kamu kurum ve kuruluşları bu yıl 5 bin elektronik ihale düzenledi.

Söz konusu ihaleler dikkate alındığında sözleşme bedelinin idarelerin hazırladığı yaklaşık maliyete oranı tüm ihalelerde yüzde 83 iken bu oran  elektronik  ihalelerde yüzde 80 e düşürüldü ve böylece  217   milyon  liralık tasarruf elde edildi.

Elektronik ihaleyle , ortalama teklif sayısı 4 ,9 dan 7 ,5 e yükselerek rekabet ortamı oluştu. Rekabeti artırmanın yanı sıra teklif cetvelindeki aritmetik hata veya belgelerin sunuluşundan kaynaklanan yanlışlar nedeniyle ihaleye katılanların elenmesinin de önüne geçilerek kaynakların verimli kullanılması sağlandı.

TEKLİF HAZIRLAMA MALİYETLERİ DÜŞTÜ

Bu yıl yapılan düzenlemelerle tüm ihalelerin  elektronik  olarak yapılması mümkün hale getirildi.

İsteklilerin ihale dokümanını internet ortamında ücretsiz edinmeleri sağlandı ve doküman masrafı ortadan kaldırıldı.

İhalelere katılan yabancılar  elektronik   Kamu  Alımları Platformu na (EKAP) kaydedilerek bu isteklilerin de  elektronik  teklif vermelerine olanak tanındı.

İhalelere katılım için gereken belgelere EKAP üzerinden ücretsiz erişim imkanı sağlandı. Bu sayede 12 bin istekli 31 bin belgeyi bedelsiz sunarak yaklaşık 15  milyon  lira ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =