Birleşmiş Milletler , küresel sıcaklıkların bu yüzyılda keskin bir şekilde artabileceği ve bunun "yıkıcı" sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu.

haber7
0

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) , sera gazı yoğunluğunun 2018 de rekor seviyelere ulaşmasının ardından küresel sıcaklıkların bu yüzyılda keskin bir şekilde artabileceği ve bunun sonucunda ortaya çıkacak iklim değişikliğinin "yıkıcı" etkiler doğurabileceği uyarısında bulundu.

 

 

BM nin alt kuruluşlarından UNEP , İspanya nın başkenti Madrid de gelecek hafta başlayacak BM İklim Zirvesi nden önce açıkladığı yeni raporda iklim değişikliğine ilişkin önemli uyarılar yaptı.

Raporda , ülkelerin Paris İklim Anlaşması daki taahhütlerini güçlendirmek zorunda oldukları 2020 ye sayılı günler kala , 2020 ile 2030 arasında küresel sera gazı yoğunluğunun her yıl yüzde 7 ,6’lık azaltılması gerektiği vurgulandı , aksi halde , anlaşmanın 1 ,5 derece hedefinin gerçekleştirilme fırsatının kaçacağına dikkat çekildi.

 

 

UNEP raporunda , Paris İklim Anlaşması ndaki tüm taahhütler yerine getirilse bile küresel ölçekte hava sıcaklıklarının 3 ,2 derece artacağı , bunun da daha geniş ve tahrip edici iklim değişikliklerine yol açacağı uyarısında bulunuldu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =