Dünyaca   ünlü   ekonomist   Nouriel   Roubini  , "Türkiye'de ekonomi bu yıl itibariyle yükselişe geçti.  Türkiye  ekonomisi daha istikrarlı hale geldi. Turizmin katkısıyla cari açığın azaldığını g&oum

haber7
0

Dünyaca ünlü  ekonomist   Nouriel   Roubini  , Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) iş birliğiyle gerçekleştirilen 28. Kalite Kongresi nde yaptığı konuşmada , küresel ekonomide büyüme pozitif olsa da yüzde 90 oranında yavaşlama olduğunu söyledi.

2 yıl öncesinde gelişmekte olan ülkelerde büyüme oranlarının hızlı ve gelişmiş ülkelerde daha sabit olduğunu belirten  Roubini  , IMF ye göre küresel büyümenin bu yıl sadece yüzde 3 olacağını , bunun 2009 da yaşanılan küresel ekonomik krizden bu yana en düşük miktar olduğunu kaydetti.

Roubini , dünya ekonomisinde en büyük riskin korumacılık politikaları olduğuna işaret ederek , ticaret , sermaye , iş ve emtiada kısıtlamalar olduğunu , mevcut teknoloji savaşlarının diğer ülkeleri de etkilediğini dile getirdi.

Kurumlar tarafında sermaye harcamalarının oldukça negatif durumda olduğunu vurgulayan  Roubini  , "Eğer korumacılık politikaları artarak devam edecekse milyar dolarlık fabrikalar kurmak mantıklı değil. Bunun yerine beklemek daha mantıklı. Bundan dolayı kurumsal sermaye harcamalarında , üretimde bir gerileme söz konusu. Sermayede ve ihracatta bir gerileme var." diye konuştu.

Roubini , ABD ve Çin arasında bir soğuk savaş olduğuna işaret ederek , "Eğer bu teknoloji üzerinden bir kısıtlama olursa çok ciddi sıkıntılar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =