Filipinler'de yıllardır aranan Jaime Padilla , başkent Manila'nın banliyösündeki hastaneye yüksek tansiyon şikayetiyle gelince operasyon için düğmeye basıldı. Filipinler'de komünist isyancı  lider  , has

haber7
0

Filipinli askeri yetkililer , olayın , başkent Manila nın banliyösü Greenhills de meydana geldiğini açıkladı.

Ka Diego takma adını kullanan 60 lı yaşlarındaki Jaime Padilla ve koruması 3 kişi , dün gece Cardinal Santos Tıp Merkezi nde polis ve askerin ortak operasyonuyla yakalandı.

Geçmişte Manila nın güneydoğusundaki gerilla kampında gazetecilerle söyleşi yaptığı ifade edilen Padilla nın gözaltına alındığı sırada  Hastanede  gizlice yüksek tansiyon tedavisi gördüğü belirtildi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte nin de bir dönem Padilla nın yakalandığı  Hastanede  sağlık taramasından geçtiği kaydedildi.

Filipinler de komünist isyancılar , 50 yılı aşkın süredir şiddet eylemleri düzenliyor.

Komünist isyancılar , Ağustos 2016 da hapisteki bazı üyelerinin hükümetle yeniden başlayan barış görüşmelerine katılmak üzere salıverilmesinin ardından tek taraflı ateşkes ilan etmişti. Filipinler hükümetiyle komünist isyancılar arasında aynı ay Norveç in başkenti Oslo da yapılan barış görüşmesinde , taraflar süresiz ateşkes konusunda anlaşmıştı. Hükümetle komünist isyancılar arasındaki barış görüşmelerinin ikinci aşaması , Ekim 2016 da Norveç in başkenti Oslo da resmen başlamıştı. Norveç te yapılan barış görüşmelerinin Ocak 2017 de İtalya nın başkenti Roma da devam ettiği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =