Hindistan'ın Cammu  Keşmir  bölgesinde , üniversite yakınında düzenlenen el  bombalı  saldırıda 2 kişi yaşamını yitirdi , çok sayıda kişi yaralandı.

haber7
0

Hint yerel basınındaki haberlerde , Srinagar kentindeki Keşmir Üniversitesi yakınlarında el bombası ile düzenlenen saldırıda 2 kişinin hayatını kaybettiği , çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Bu ayın başında , Lalçovk bölgesinde düzenlenen el  bombalı  saldırıda 1 kişi ölmüş , 9 u kadın 40 kişi yaralanmıştı.

ÖZEL STATÜNÜN KALDIRILMASI

Hindistan , anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir e ayrıcalık tanıyan 370 inci maddesini 5 Ağustos ta iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış ve eyaleti ikiye bölmüştü.

Eyalet , 31 Ekim de resmi olarak merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh , "Birlik Toprağı" statüsünde iki bölgeye ayrılmıştı. 

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri , Cammu Keşmir de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış , bölgedeki tüm yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İngiltere den bağımsızlığın kazanıldığı 1947 den bu yana Cammu Keşmir , kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü , yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =