Sudan'da , devrik lider Beşir'in 30 yıllık iktidarı  döneminde   ihraç   edilen  500 binden fazla memur ve askere mesleğe  geri   dönüş   imkanı  verildi.

haber7
0

Sudan da , devrik lider Ömer el-Beşir in 30 yıllık iktidarı döneminde ihraç  edilen  500 binden fazla memur ve askere mesleğe dönüş yolu açıldı.

Hükümete bağlı İşten Çıkartılanlar Komisyonu Sözcüsü ve Enformasyon Bakanı Vekili Erraşid Said Yakup , Sudan resmi haber ajansı SUNA da yer alan açıklamasında , kamuda haksız yere işten atılanlar ve ihraç edilenlerden 65 yaşın altındakilerin önceki kurumlarında görevlerine dönme hakkı bulunduğunu bildirdi.

Yakup , 65 yaş üzeri memurların ise emekliliğine karar verileceğini ve tazminat hakkı doğabileceğini kaydetti.

Başbakan Abdullah Hamduk da sosyal medya hesabından , görevlerinden alınanlarla ilgili çalışma yürüten komisyonun ilk etapta adaletin sağlanması ve haksızlığın giderilmesini hedeflediğini ifade etti.

Sudan da , 19 Aralık 2018 de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine , ordunun 11 Nisan daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermiş , 21 Ağustos ta asker-sivil ortak geçici yönetimi başlamıştı.

Sudan Hükümeti ,  Beşir  in darbeyle göreve geldiği 1989 yılı ile askeri darbeyle görevine son verildiği 2018 yılı arasında haksız yere işlerinden çıkartılanların dosyalarını takip etmek amacıyla 17 Ekim de komisyon kurmuştu.

Resmi istatistikler bulunmasa da Ömer el-Beşir in göreve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =