"İstanbul'dan Hakkari'ye Sinemanın Yeni Yolu" sloganıyla hayata geçirilen proje kapsamında Hakkari'de ilk  kez   sinema   atölyesi  düzenlendi. 5 yönetmenin daha katılacağı , 50 saat teorik ve pratik dersin y

haber7
0

"İstanbul dan  Hakkari  ye Sinemanın Yeni Yolu" sloganıyla hayata geçirilen proje kapsamında  Hakkari  de ilk  kez   sinema  atölyesi düzenlendi. 

Hakkari Üniversitesince rektörlük salonunda gerçekleştirilen atölyede , yazar ve yönetmen Abdülhamit Güler , verdiği ilk derste katılımcılara  sinema  tarihi , senaryo , sinemada yöntem arayışları ve kurgu konularını anlattı. 

Güler , AA muhabirine , bir hafta boyunca yoğunlaştırılmış bir şekilde her gün ortalama 5 veya 6 saat ders işleyeceklerini söyledi.

Atölyeye başvuran 100 kişiden 45 inin alındığını belirten Güler , "Yaş aralığı oldukça geniş. Yani çok genç arkadaşlar olduğu gibi orta yaşta arkadaşlar da var. Biz zaten temel bir eğitim verip daha sonra 2 film çekmeyi planlıyoruz. Atölye sonrası burada bir kurmaca , bir de belgesel filmi çekilecek." dedi. 

Hakkari de daha önce böyle bir etkinliğin yapılmadığını aktaran Güler , şunları kaydetti:

"Anadolu nun en ücra köşelerinde bile gönlünde  sinema  yatan , yeteneği olan insanların bulunması lazım , biz bunu hedefliyoruz.  Hakkari  de de bunu amaçlıyoruz. Yani bölgenin olumsuz bir imajı var. Buraya gelen insanların artık bu imajı görmediğini ben de gözlemleyebiliyorum. Anadolu nun kadim medeniyetinin önemli bir merkezi olarak buradan yeni sanat eserlerinin çeşitli alanlarda ortaya çıkmasını sağlayacak bir yola girdiysek ne mutlu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =