Avrupalı sivil toplum kuruluşları (STK) son bir haftada Akdeniz'de kurtardıkları  276   düzensiz   göçmen  için Avrupa Birliği (AB)  ülkelerinden  güvenli  liman  talep ediyor. Kurtarılan  düzensiz  göçme

haber7
0

İspanya nın Bask bölgesinde faaliyet gösteren "Aita Mari" balıkçılık şirketine bağlı olan "İnsani Deniz Kurtarma" adlı bir STK , Akdeniz deki gemilerinden birinin dün akşam 78 düzensiz göçmeni kurtardığını açıkladı. 

 

 

İspanyol STK den verilen bilgilerde , kurtarılan düzensiz göçmenler arasında 6 kadın ve 9 çocuk bulunduğu , hepsinin sağlık durumunun iyi olduğu duyuruldu.

Bu son kurtarma operasyonuyla birlikte Avrupalı STK ler tarafından son bir haftada Akdeniz de kurtarılan düzensiz göçmen sayısı da  276  ya çıkmış oldu. 

 

 

Akdeniz de hafta başından bu yana , "Sınırsız Doktorlar" ve "SOS Akdeniz" adlı STK lere bağlı Ocean Viking adlı gemi iki kurtarma operasyonunda toplam 125 düzensiz göçmeni gemisine almıştı.

Ayrıca İspanyol STK Open Arms da 73 düzensiz göçmeni kurtardığını bildirmişti.

Kurtarılan düzensiz göçmenler arasında 4 hamile kadın , 3 ve 4 yaşlarında iki çocuk ve 30 dan fazla reşit olmayan genç bulunuyor.

Düzensiz göçmenlerin Libya dan yola çıktıkları bilgisi veriliyor.

STK ler bulundukları bölgeye en yakın  liman  olmaları gerekçesiyle başta İtalya ve Malta dan yardım istiyor. 

Almanya , Fransa , İtalya ve Malta , Akdeniz de kurtarılan düzensiz göçmenlerin paylaşımı konusunda eylül ayında bir anlaşmaya varsa da STK lerın kurtardığı düzensiz ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =