ABD'de 107 Kongre üyesi , Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya gönderdiği mektupta , yönetimin Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerine yönelik kararına katılmadığını belirtti.

haber7
0

ABD yönetiminin "İsrail in Batı Şeria da yer alan yasa dışı yerleşim birimlerini artık yasa dışı görmediği" yönündeki açıklamasına , Temsilciler Meclisindeki 107 Demokrat vekilden tepki geldi. 

Vekiller , Dışişleri Bakanı  Pompeo  ya gönderdikleri mektupta , yönetimin söz konusu kararına ilişkin , "Bu  Karara  kesinlikle katılmıyoruz." ifadesini kullandı. 

ABD yönetiminin daha önce de Tel Aviv deki Büyükelçiliğini Kudüs e taşıma , Filistin Kurtuluş Örgütü nün Washington ofisinin kapatılması gibi birçok  Karara  imza attığına işaret edilen mektupta , "Bu adımlar , ABD nin  İsrail  ve Filistin yönetimi arasında samimi bir ara bulucu olduğuna yönelik güveni zedelediği gibi , ABD ,  İsrail  ve Filistin halkının güvenliğini tehlikeye attı , barış umutlarına ciddi hasar verdi." görüşü paylaşıldı. 

Mektupta , daha önceki ABD yönetimlerinin bugüne kadar Batı Şeria daki Yahudi yerleşimleri konusunda 1978 deki kararları izlediğine işaret edilerek , "Dışişleri Bakanlığının herhangi bir net meşru gerekçe olmadan Yahudi yerleşimlerine yönelik politika değişikliği , bu yerleşimlere , bunların genişlemesine ve Filistinlilerin evlerinin yok edilmesine üstü kapalı bir destek olmuştur." değerlendirmesinde bulunuldu. 

Pompeo , 18 Kasım da yaptığı açıklamada , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =