Edirne’de , Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu Mimari Restorasyon İş Kolu bünyesinde bulunan yaklaşık 50 hükümlü tarafından araştırma kazısı yapılan Mahmudiye Camii , genel hatlarıyla  ortaya  çıktı. Gün&

haber7
0

Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’ndan sonra en büyük ikinci saray olan ve Edirne’de bulunan Saray-ı Cedid-i Amire’ye yakın bir alanda kurulan Kışla içerisinde yer alan ancak günümüze sadece yıkık minaresi ulaştığı için ‘kayıp cami’ olarak anılan Mahmudiye Camii , araştırma kazısı ile  ortaya  çıktı.

Mahmudiye Cami’nin , ‘20. Yüzyıla kadar Osmanlı Edirne’si’ adlı kitapta ‘Piyade Kışla-i Hümayünu Camii’ olarak da geçtiği ve Saray-ı Hümayün kurbunda yer aldığı belirtildi. Söz konusu Kışla’nın ise günümüze yansıyan binaları , Edirne Kapalı Ceza İnfaz Kurumu olarak kullanılıyor.

1827 yılında dönemin padişahı 2.  Mahmut  tarafından yaptırılan ve kayıp cami olarak anılan ‘Mahmudiye Cami’ , Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu Mimari Restorasyon İş Kolu tarafından yürütülen çalışmalarda , yaklaşık 50 hükümlünün restorasyon iş kolu içerisinde yaptığı araştırma kazısı ile genel hatlarıyla  ortaya  çıktı.

ARAŞTIRMA KAZISI YAPILIYOR

Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak , gazetecilere yaptığı açıklamada , “Şu anda Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü’ne ait restorasyon iş kolumuzun faaliyet yürüttüğü saha içerisindeyiz. Bu saha içerisinde 2.  Mahmut  döneminde Kışla ile birlikte yapılan Mahmudiye Cami’nin kaybolan , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 8 =