Farklı sanayi kollarında 250 ürünün ham maddesi olarak kullanılan pamuk çekirdeği lifi (linter) ihracatı 40-50 tonu buluyor.

haber7
0

Türkiye den  tamamı  ihraç edilen pamuk çekirdeği lifinin (linter) ülkede işlenip katma değeri yüksek ürünler  elde  edilebileceği bildirildi. Bir tarım şirketinin ihracat müdürü Esma Doğan Yaldız , 250 farklı ürünün üretiminde kullanılan linterin , tamamının ihraç edildiğini söyledi. Türkiye’nin başlıca tarım ürünlerinden biri olan pamuğun , birçok endüstri dalında kullanıldığını belirten Yaldız , "Endüstri bitkileri içinde lif ve yağ bitkilerinin her ikisine de giren pamuk , birçok sanayinin temel ham maddesi olarak kullanılmasının yanı sıra lifiyle tekstil sektöründe , çekirdeğinden  elde  edilen yağ ile bitkisel yağ sanayisinde , küspesiyle yem sanayisinde , çiğitinden  elde  edilen linter adı verilen haliyle de selüloz-kimya sanayisi , savaş sanayisi ve yatak-dolgu sanayisinde kullanılıyor" dedi.

Kütlü pamuğun çırçırlama yöntemiyle lif ve çiğit olarak ayrıldığını belirten Yaldız , şöyle devam etti: "Linter , çiğit dediğimiz pamuğun tohumunun üzerinde kalan kısa tüylerdir. Pamuk linteri yüzde 80‘nin üzerinde saf selüloz içeren tek ham maddedir. Türkiye’de sanayisi olmadığı için pamuk hasadının ardından  elde  edilen linterin  tamamı  yurt dışına satılıyor."

Linterin selüloz sanayisinin ham maddesi olduğunu kaydeden Yaldız , “Ülkemizde her yıl ortalama 40-50 bin ton arasında linter üretimi yapılıyor. Linter ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 9 =