Türkiye'nin kültür diplomasisini yürüten önemli kurumların başında gelen  Yunus   Emre   Enstitüsü  (YEE) , sinema etkinliklerini farklı ülkelerde sürdürüyor.

haber7
0

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle yürütülen "Türk Filmleri Haftası" İtalya ve Avusturya ile devam ediyor.

Etkinlikler kapsamında yönetmen Nuri Bilge Ceylan , Roma ve Viyana da sanatseverlerle bir araya gelecek.

YEE Başkanı Prof Dr. Şeref Ateş , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Türk sinemasının tanıtımı için dünyanın 30 ülkesinde çalışma yürüttüklerini belirterek , "Özellikle 2019 yılında Türk sinemasının tanıtılması öncelikli faaliyetlerimiz arasında yer aldı. Türk sinemasının yönetmen , senarist , oyuncu ve başarılı filmlerini yabancılarla buluşturmak için dünyanın yaklaşık 30 ülkesinde çalışma yürütmekteyiz." ifadelerini kullandı.

Uluslararası tanınırlığı olan yönetmen Nuri Bilge Ceylan ın Roma ve Viyana da sinemaseverlerle buluşmasının Türkiye algısı açısından çok önemli olduğuna dikkati çeken Ateş , "Ceylan ın İtalyan sanatseverlere ulaşması Türk insanının kültür ve sanata verdiği önemi göstermesi açısından çok önemli. Bu çalışma iki ülke insanının birbirini yakından tanımasına ve iki ülke ilişkilerine katkı sağlayacak." diye konuştu.

"Türk Filmleri Haftası" projesi , 22-24 Kasım da Roma da , 2-8 Aralık ta Viyana da gerçekleştirilecek.

Etkinlikler kapsamında Nuri Bilge Ceylan ın "Ahlat Ağacı" , "Kış Uykusu" ve "Bir Zamanlar Anadolu da" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =